Beata Szynalska-Skarżyńska

• Psycholog

Kilka słów ...

Witam serdecznie,

Jest mi bardzo miło, że mogłam dołączyć do „załogi przedszkola nr 429”. Po miesiącu pracy mogę z dużą satysfakcją stwierdzić, że jest to moje nowe miejsce na Ziemi! Odkrywam możliwości

i horyzonty rozwoju dzieci przedszkolnych, nazywanych pokoleniem Zet, pokoleniem które  dorosłym stawia wysokie wymagania. To bardzo fascynujące wyzwanie, któremu chciałabym sprostać pracując w tak doborowym zespole, jaki stanowią pracownicy przedszkola. Jestem przekonana, że efektywnie można pracować z dzieckiem tylko wtedy, gdy widzi się jego mocne strony, dostrzega nawet najmniejsze postępy. Praca na pozytywnej relacji jest podstawą moich działań. Jednak  w pracy z dzieckiem często powołuję się na słowa psychologa Kazimierza Dąbrowskiego : „Rozwój boli. Jak nie boli to znaczy, że nie ma rozwoju”. Rozwój to wysiłek, który my dorośli – rodzice i nauczyciele, musimy wspólnie podjąć by dzieci czuły się bezpieczne, akceptowane i by podejmowały aktywności rozwijające ich talenty i możliwości w jak największym stopniu. Rodzice naszych dzieciaczków zapraszam do współpracy! Warto  z nauczycielami, specjalistami wypracować własny  model wychowawczy, poddać go sprawdzeniu, dyskusji. Każdy z nas dorosłych może mieć wątpliwości. Nie ma „recepty” na wychowanie. My też jej nie mamy.  Wzajemne zrozumienie pomoże nam  wspierać nasze dzieci tak, by wszechstronnie się rozwijały,  a w przyszłości były dobre dla siebie i innych, oraz czuły się szczęśliwe i życiowo spełnione.

Serdecznie pozdrawiam

Jestem w czwartki i piątki. Czekam na inspiracje i uwagi

„Wasz” psycholog – Beata Szynalska Skarżyńska

Jestem psychologiem i nikim innym nie mogłabym być. Jestem też nauczycielem, bo od zawsze interesowało mnie uczenie się; jak ono przebiega i dlaczego niektórym nauka przychodzi łatwo, a innym nie? Dlatego zainteresowałam się specjalnymi potrzebami edukacyjnymi uczniów. Lubię „trudne przypadki” bo wtedy wiem, że ciągle muszę się uczyć  i rozwijać, co jest gwarancją ciekawego życia i braku rutyny. Jestem też mamą Jasia, Małgosi  i Pawła, którzy co prawda są już dorośli, ale wciąż dla mnie są moimi dzieciakami. Fascynuje mnie neurodydaktyka, neuroróżnorodność i nieprzewidywalność w pracy z dziećmi. Nie przestaje mnie zadziwiać dziecięca kreatywność, tak daleka od schematu czy sztampy. Dziecięce   interpretowanie rzeczywistości stanowi wciąż temat do autorefleksji. Lubię poznawać ludzi, ciekawe miejsca, a nade wszystko uwielbiam morze, które daje mi relaks i inspirację do działania.